Staże zagraniczne w Irlandii

W drugim tygodniu praktyk, opiekunowie ponownie odwiedzili irlandzkie przedsiębiorstwa, w których uczniowie uczestniczący w projekcie odbywają praktyki. We wtorek Panowie Rasz i Opiłowski odwiedzili uczniów odbywających staż w mieście Cork, z kolei w środę (24.01.2018r.) przeprowadzili wizytację uczniów pracujących w miasteczku Mallow. Ponadto, jeden z praktykantów wspólnie z opiekunami wzięli udział w wykładzie dla grupy Irlandczyków wybierających się do Polski w ramach międzynarodowej wymiany europejskiej.

Opiekunowie wraz z uczniem opowiedzieli o zwyczajach, zasadach i warunkach atmosferycznych panujących w Polsce. Językiem wykładowym był język angielski.
Program kulturalno-krajoznawczy na drugi weekend obejmował odwiedzenie stolicy Irlandii, Dublina, oraz Cliffs of Moher (Klifów Moheru), jednej z największych atrakcji turystycznych w Irlandii. Uczniowie i opiekunowie zaczęli program od zwiedzenia Trinity College Dublin, czyli najstarszego uniwersytetu założonego przez królową Anglii Elżbietę I w 1592 roku. Następnym celem podróży był Aviva Stadium, największy obiekt sportowy w Irlandii. Grupa odwiedziła również Science Gallery, czyli centrum naukowe znacząco podobne do Centrum Nauki Kopernik. Ostatnim punktem docelowym w Dublinie był Christ Church Cathedral, najstarszy budynek w stolicy Irlandii. W niedzielę, uczestnicy projektu udali się na wspomniane klify, które dostarczyły całej grupie niezapomnianych wrażeń i widoki zapierające dech w piersiach.

Ostatni tydzień praktyk rozpoczął się od tradycyjnej już wizytacji uczniów odbywających praktyki w Cork i Mallow przeprowadzonej przez obu opiekunów praktyk. Opiekunowie wieźli udział w spotkaniu w Mallow College, którego celem było zapoznanie się z systemem edukacji zawodowej w Irlandii oraz wymiana doświadczeń. Uczniowie zachowali wysoki poziom motywacji w pracy oraz byli bardzo usatysfakcjonowani z efektów końcowych odbytych praktyk. Na podsumowanie praktyk, uczniowie wraz z opiekunami udali się na uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie praktyk, które miało miejsce w siedzibie firmy Your International Training.

Pobyt w Irlandii uwieńczony został ostatnią wycieczką krajoznawczą do Cork (sobota). Tym razem uczniowie i opiekunowie udali się do części portowej miasta, gdzie zwiedzili obserwatorium Blackrock Castle.
W niedzielę, uczestnicy projektu zakończyli pobyt w Irlandii wylatując z lotniska zlokalizowanego w Shannon a przylatując na lotnisko w Modlinie. Cała grupa wraz z opiekunami jest mocno zadowolona nie tylko z odbytych praktyk, ale również z aspektów kulturowych i krajoznawczych jak i z możliwości podwyższenia poziomu znajomości języka angielskiego.

Praktyki zagraniczne zostały zrealizowane w ramach projektu „Zwiększenie szans na podjęcie pracy w zawodzie technik informatyk dla uczniów Zespołu Szkół nr 36 w Warszawie”, nr projektu: 2016-1-PL01-KA102-023996, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)