Wyjazd integracyjny klas I

Tradycją Naszej Szkoły jest coroczny wyjazd klas pierwszych na Zieloną Szkołę, podczas której organizowane są warsztaty integracyjne, zajęcia sportowe, krajoznawcze wycieczki górskie. Zwiedzanie interesujących miejsc i obiektów czy spotkania z ciekawymi ludźmi stanowią priorytet dla organizatorów i uczestników wyjazdu.

W tym roku na wycieczkę do Poronina w dniach 24 – 28 września wybrały się wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi. Nad całością przedsięwzięcia, jako kierownik wycieczki czuwał pan wicedyrektor Krzysztof Ślusarczyk oraz pani pedagog Maria Szyszniewska.

Dnia 24 września o godzinie 7.00 spod siedziby Zespołu Szkół przy ulicy Kasprzaka wyruszyliśmy czterema autokarami do miejsca docelowego – uroczo położonego ośrodka wypoczynkowego „ Limba” w Poroninie. Wycieczka, licząca ponad 160 uczestników, dotarła na miejsce około godziny 15.00. Po zakwaterowaniu część grupy udała się na spotkanie z folklorem góralskim do Izby Regionalnej „U Gąsienicy w Murzasichlu”. Druga część grupy z wychowawcami wybrała się na spacer po okolicy.

W drugim dniu Zielonej Szkoły zaplanowano zwiedzanie malowniczo położonego nad Dunajcem zamku. W drodze do Niedzicy wstąpiliśmy do zabytkowego Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Zaliczany jest on do zabytków klasy „0” ze względu na unikatowe wnętrza- całkowicie drewniane, niezmienione od czasów wzniesienia, czyli od II połowy XV wieku. Gdy dotarliśmy do Niedzicy oczom naszym ukazała się najsławniejsza atrakcja turystyczna miasta, górujący nad Zalewem Czorsztyńskim, zamek „Dunajec”. Po zwiedzeniu komnat i dziedzińców zamkowych spacerowaliśmy nad zaporą Czorsztyńską, podziwiając walory krajoznawcze i turystyczne okolicy.

Trzeci dzień przyniósł nam wiele atrakcji. Pogoda tego dnia dopisała w każdym calu. W planach mieliśmy zwiedzanie z przewodnikiem Tatr i przejście szlakiem do Morskiego Oka. Po kilkugodzinnej, wyczerpującej wędrówce udało nam się dotrzeć do celu. Wspaniała panorama Tatr zrekompensowała nam włożony wysiłek. Najbardziej wytrwali udali się z przewodnikiem nad Czarny Staw pod Rysami. Po zasłużonym odpoczynku ponownie pieszo pokonaliśmy dziewięciokilometrową trasę. Górska wyprawa była dla nas niezwykłym przeżyciem. Zmęczenie było widoczne na twarzach uczniów i nauczycieli, jednakże cudowne widoki i atmosfera wszystko nam wynagrodziły.

Czwarty dzień upłynął pod znakiem zwiedzania miejsc kultu religijnego. W tym celu udaliśmy się do stolicy polskich Tatr. W czasie pokonywania trasy Poronin –Zakopane przewodnik, charakterystyczną dla siebie gwarą góralską, snuł opowieści o etymologii nazw mijanych przez nas miejscowości. Gdy przybyliśmy do Zakopanego zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Świątynia wyjątkowa, bo wzniesiona przez górali jako wotum dziękczynne złożone Matce Bożej Fatimskiej za uratowanie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II. Następnie udaliśmy się do najstarszego drewnianego Kościoła w Zakopanym, przy którym znajduje się cmentarz na Pęksowym Brzysku. To pierwszy zakopiański cmentarz, powstały w połowie XIX wieku, na którym chowano ludzi wybitnych i zasłużonych, m.in: Tytusa Chałubińskiego (lekarz), Stanisława Marusarza (kurier tatrzański), Kornela Makuszyńskiego (pisarz), Władysława Orkana (pisarz).

Kolejnym punktem programu był spacer szlakiem turystycznym prowadzącym na Kalatówki. W tym miejscu prof. Janusz Jakubowski przeprowadził z klasami zajęcia z orientacji w terenie.

Atrakcją ostatniego wieczoru były występy poszczególnych klas, odzwierciedlające ich charakter. Różnorodność prezentacji wskazywała na wyjątkowy talent, oryginalność i pomysłowość uczestników. Spotkanie przebiegło w wesołej atmosferze.