OSTATNIE POŻEGNANIE

"Ksantypa" to nie tylko imię żony Sokratesa, ale też powstańczy pseudonim pani Barbary Scheiner - łączniczki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim, walczącej m.in. w Batalionie AK "Kiliński". W naszej szkole wielokrotnie gościła na różnych uroczystościach wraz z innymi kombatantami, regularnie też uczniowie i nauczyciele mogli w historycznym budynku PAST-y słuchać Jej opowieści o życiu powstańczym. Wspaniała, pełna ciepła i życiowej mądrości osoba - pani Basia odeszła na wieczną wartę 06 lutego. W wywiadzie kiedyś udzielonym uczniom p. Basia powiedziała, że w powstaniu przed śmiercią uratowało ją słońce - chwilę po tym, gdy przeszła na słoneczną plamę, by się wygrzewać, w miejsce, gdzie wcześniej stała, trafił pocisk. Słońce to właściwy symbol dla Jej ciepłego spojrzenia i uśmiechu - będzie nam bardzo brakowało wspaniałej pani Basi.