Staże zagraniczne w Irlandii

Dnia 27 stycznia 2019 roku, grupa 16 uczniów i 2 opiekunów udała się w podróż do Irlandii w celu odbycia praktyk w lokalnych firmach irlandzkich powiązanych z działalnością w dziedzinie IT. Po przylocie uczniowie wspólnie z opiekunami wybrali się do siedziby firmy Your International Training, która jest partnerem projektu. Po szkoleniu z zasad BHP uczniowie udali się do swoich miejsc praktyk. Po pierwszym tygodniu pobytu, uczniowie byli wyraźnie zadowoleni i usatysfakcjonowani pracą jaką wykonywali w miejscu praktyk, co motywowało ich do dalszego postępu w wykonywanej pracy.

Po tygodniu praktyk, uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w programie kulturalno-krajoznawczym. W sobotę (2 lutego 2019 r.) wybrali się oni do Parku Narodowego Killarney w hrabstwie Kerry, gdzie odwiedzili miejscowe muzeum, udali się na wodospad Torc Waterfall oraz zwiedzili ruiny średniowiecznego klasztoru. W niedzielę, uczniowie i opiekunowie udali się do stolicy kraju, Dublinu. Zwiedzanie rozpoczęli oni od udania się na statek Janie Johnston. Okręt ten przewoził Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych w czasie Wielkiego Głodu, podczas którego zmarło półtora miliona mieszkańców zielonej Wyspy. Następnym celem był Trinity College Dublin, czyli najstarszy uniwersytet założony przez królową Anglii Elżbietę I w 1592 roku. Następnie grupa odwiedziła Aviva Stadium, największy obiekt sportowy w Irlandii. Grupa zwiedziła również Science Gallery, czyli centrum naukowe znacząco podobne do Centrum Nauki Kopernik. Ostatnim punktem docelowym w Dublinie była Spire of Dublin, bardzo oryginalna iglica wybudowana na powitanie nowego tysiąclecia.

W drugim tygodniu praktyk, opiekunowie stażu udali się do nadmorskiego miasteczka Youghal, gdzie spotkali się z Panią Ewą Kufel z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku, która przeprowadzała wizytę przygotowawczą dla uczniów swojej szkoły. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń związanych ze stażami zagranicznymi. Opiekunowie ponownie odwiedzili irlandzkie przedsiębiorstwa, w których uczniowie uczestniczący w projekcie odbywali praktyki. We wtorek, Panowie Rasz i Opiłowski odwiedzili uczniów odbywających staż w miasteczku Mallow, z kolei w środę (06.02.2019r.) przeprowadzili oni wizytację uczniów pracujących w mieście Cork.

Program kulturalno-krajoznawczy na drugi weekend obejmował odwiedzenie Cork, największego miasta Irlandii zaraz po Dublinie, oraz Cliffs of Moher (Klifów Moheru), największej atrakcji turystycznej w Irlandii. Chodzenie po klifach miało miejsce w sobotę (9 lutego 2019r.) i dostarczyło całej grupie niezapomnianych wrażeń oraz widoki zapierające dech w piersiach. W niedzielę, uczestnicy projektu wybrali się do miasta Cork. Pierwszym celem wycieczki było zabytkowe więzienie Cork City Gaol. Kolejnym miejscem na liście programu był Elizabeth Fort, czyli najważniejszy punkt obronny miasta Cork. Nano Nagle Place (miejsce misyjne zakonnicy Nagle, która zakładała szkoły dla biednych dzieci w Cork) było ostatnią atrakcją tego dnia. Ostatni tydzień praktyk rozpoczął się od tradycyjnej już wizytacji uczniów odbywających praktyki w Cork i Mallow przeprowadzonej przez obu opiekunów praktyk. Dnia 15 lutego 2019r., miało miejsce spotkanie pomiędzy Panem Johnem Healy (Director of Adult Education in Mallow College) a Panem Mariuszem Raszem (nauczyciel przedmiotów zawodowych, opiekun młodzieży i koordynator projektu "„Podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie") i Panem Adrianem Opiłowskim (nauczyciel języka angielskiego, opiekun młodzieży podczas wyjazdów zagranicznych) na uczelni Mallow College. Celem spotkania było:
- doprecyzowanie programu praktyk job-shadowing dla nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół nr 36 im M. Kasprzaka w Warszawie w okresie od 29 kwietnia do 3 maja 2019 r.
- wymiana doświadczeń w zakresie realizacji programów mobilnościowych
- planowanie przyszłych działań mających na celu wymianę doświadczań i umacnianie współpracy międzynarodowej szkół zawodowych.

Uczniowie zachowali wysoki poziom motywacji w pracy oraz byli bardzo usatysfakcjonowani z efektów końcowych odbytych praktyk. Na podsumowanie praktyk, uczniowie wraz z opiekunami udali się na uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie praktyk, które miało miejsce w siedzibie firmy Your International Training.
Pobyt w Irlandii uwieńczony został ostatnią wycieczką krajoznawczą do Cork (sobota). Tym razem uczniowie i opiekunowie udali się do części portowej miasta, gdzie zwiedzili obserwatorium Blackrock Castle a następnie zwiedzili University College Cork.
W niedzielę (17 lutego 2019r.), uczestnicy projektu zakończyli pobyt w Irlandii wylatując z lotniska zlokalizowanego w Shannon a przylatując na lotnisko w Modlinie. Cała grupa wraz z opiekunami jest mocno zadowolona nie tylko z odbytych praktyk, ale również z aspektów kulturowych i krajoznawczych jak i z możliwości podwyższenia poziomu znajomości języka angielskiego.
Praktyki zagraniczne zostały zrealizowane w ramach projektu „Podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie” o numerze 2018-1-PL01-KA102-047577 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe