Menu szybkiego dostępu
Przejdź do wpisów z kategorii Wolontariat
Podziękowania dla „Klubu Ośmiu” z naszej szkoły za dar pieniężny dla Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach.
Wolontariat w roku szkolnym 2016/2017
Działalność woluntarystyczna w naszej szkole ma już wieloletnią tradycję. Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) wiąże się z dobrowolną pracą na rzecz innych ludzi. Każdy z nas ma do zaoferowania coś cennego, co może przekazać innym – swój wolny czas, pomoc w codziennych czynnościach, opiekę, dobre słowo. Ważne jest, aby dzielić się dobrem z innymi ludźmi. Szkolny wolontariat umożliwia jego członkom uczestnictwo w różnych formach aktywności charytatywnej na terenie szkoły i poza nią, pozwala nabywać nowe umiejętności planowania, pracy, wykonywania zadań, wywiązywania się z przyjętych zobowiązań. Praca woluntarystyczna kształtuje osobowość, empatię, wzbudza kreatywność, daje radość, pozwala zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie.
Wolontariusze świadomie i bezpłatnie angażują się w dobrowolną pracę na rzecz osób potrzebujących, organizacji i instytucji społecznych.
W dniu 23 września 2016 r. odbyło się inauguracyjne zebranie szkolnego wolontariatu w roku szkolnym 2016/17. Nowym opiekunem wolontariatu została prof. Ewelina Zaczek. Uaktualniono zarząd Klubu Ośmiu przy naszej szkole, który działa w porozumieniu z Fundacją „Świat na Tak”. Gospodarzami Klubu Ośmiu zostali wybrani: Szymon Frącik i Maciej Turek. W szeregi wolontariatu w bieżącym roku szkolnym wstąpiło 27 uczniów i uczennic, głównie z klas młodszych, a wspierają ich doświadczeni koledzy z klas trzecich i czwartych.
W Planie Pracy wolontariatu na rok szkolny 2016/17 znalazły się działania, które mają już długoletnią tradycję w naszej szkole – współpraca z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego oraz Fundacją „Świat na Tak”.
Szczególny nacisk w pracy woluntarystycznej, tak, jak w latach poprzednich, będziemy kładli na współpracę ze środowiskiem kombatanckim Batalionu „Kiliński”. Wolontariusze będą opiekować się kwaterami Batalionu „Kiliński” na cmentarzu wojskowym na Powązkach, obsługiwać poczet sztandarowy Batalionu „Kiliński”, uczestniczyć w obchodach rocznicowych związanych z działalnością batalionu i jego dowódcą rotmistrzem Leliwą – Roycewiczem.
Akcja porządkowania kwatery baonu „Kiliński”
W dniu 28 października 2016 r. 11 wolontariuszy uczestniczyło w akcji sprzątania kwatery żołnierzy baonu „Kiliński” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wolontariusze myli płyty nagrobne, czyścili alejki na kwaterze, grabili liście. W akcję zaangażowali się uczniowie: Klaudia Malinowska 1C, Agata Wąsik 1C, Grzegorz Lendzion 1C, Cyprian Szewczak 1D, Rafał Stankiewicz 1D, Mateusz Ścibor 1D, Bartłomiej Rybusiewicz 4D, Szymon Frącik 3G, Michał Kowalczyk 2B, Adam Świątkiewicz 2B, Krzysztof Kowalski 4E.
Akcja zapalenia zniczy na kwaterze baonu „Kiliński”
W dniu 31 października 2016 r. Szymon Frącik 3G i Maciej Turek 3F uczestniczyli w akcji zapalenia zniczy na kwaterze żołnierzy baonu „Kiliński” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Światło zapalonych zniczy jest symbolem pamięci o tych, którzy odeszli. „Świeca gorejąca i spalająca się, a równocześnie dająca światło, jest jednym z najbardziej wymownych symboli” (J. Wierusz-Kowalski).
Pożegnanie Kombatanta Pana Jaworskiego.
W dniu 18 listopada 2016 r. odbył się pogrzeb kombatanta z batalionu „Kiliński” p. Jaworskiego (90 lat). W pogrzebie uczestniczyła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i poczet sztandarowy z naszej szkoły ze sztandarem Armii Krajowej – batalionu „Kiliński”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Michał Kowalczyk, kl. 2B i Marek Ledworowski, kl. 2A pod opieką prof. J. Jakubowskiego.
Pan Jaworski był odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym orderem Virtuti Militari. Msza św. i uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele p. wezw. Marii Magdaleny na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, na Żoliborzu.
Rodzina zmarłego podziękowała osobiście prof. Jakubowskiemu za udział delegacji naszej szkoły w pogrzebie.
Warsztat „Dom Sąsiedzki – Twoje miejsce w mieście. Jakie jest, jakie chcesz by było?”
W dniu 24 listopada 2016 r. wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka Szymon Frącik z kl. 3G, Maciej Turek z kl. 3F i Adam Świątkiewicz z kl. 2B pod opieką prof. E. Zaczek uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy w ramach realizacji programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020” na temat funkcjonowania domów sąsiedzkich. Uczniowie zapoznali się z programem i zasadami działania Klubu Sąsiedzkiego przy Młynarskiej 35a. Wzięli udział w dyskusji, wraz z innymi uczniami szkół dzielnicy Wola, na temat ich wizji działania tego rodzaju instytucji. Zgłosili wiele pomysłów odnośnie funkcjonowania Klubu Sąsiedzkiego, aby stał się on atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu dla młodzieży. Wykazali zainteresowanie ofertą kulturalną i artystyczną Klubu Sąsiedzkiego. Warsztaty stworzyły możliwość wyrażenia przez uczniów własnych opinii, współpracy i przećwiczenia metod konsultacji społecznych.
Świąteczna Zbiórka Żywności
Nasi wolontariusze w dniach 26-27 listopada 2016 r. z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności SOS w Warszawie. Już po raz dwudziesty w 29 warszawskich hipermarketach mieszkańcy stolicy mogli przekazać zakupioną żywność do specjalnie przygotowanych koszy. W sklepach Carrefour Bemowo i Tesco przy ul. Młynarskiej dyżurowało 9 wolontariuszy z naszej szkoły. W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbywała się pod hasłem: „Dodaj świętom smaku.” Gest podzielenia się jedzeniem z osobami potrzebującymi, to świadectwo, że zależy nam na innych, a jednocześnie możemy dać dowód naszej empatycznej postawy. Nasi wolontariusze poświęcili swój wolny czas, aby zebrać potrzebne artykuły żywnościowe dla najbardziej potrzebujących. Mamy nadzieje, że te święta będą dla wszystkich smakowite i nikt nie będzie musiał ich spędzić głodny. Podziękowania dla wolontariuszy: Agaty Wąsik, Grzegorza Lendziona z kl.1C, Dawida Wojtasia, Mateusza Wietraka, Mateusza Janikowskiego z kl. 1F, Daniela Kujawy, Cypriana Szewczaka, Mateusza Ścibora z kl. 1D, Karola Bogusza z kl. 1E.
Ewelina Zaczek
Pożegnanie kombatanta p. Tadeusza Olszewskiego
W dniu 29 listopada 2016 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe pracownika Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka oraz uczestnika Powstania Warszawskiego, żołnierza batalionu „Kiliński”, p. Tadeusza Olszewskiego. Msza żałobna odbyła się w kościele przy Cmentarzu Bródnowskim w asyście posterunku Wojska Polskiego. W uroczystościach wziął udział sztandar batalionu „Kiliński” wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły w składzie: Wojciech Połosak z kl. 2A, Michał Kowalczyk z kl. 2B i Marcel Kamiński z kl. 1C pod opieką p. prof. Janusza Jakubowskiego oraz kombatanta AK batalionu „Kiliński”, p. Janusza Jakubowskiego.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
W dniu 5 grudnia delegacja z naszej szkoły – prof. E. Zaczek i przedstawiciel szkolnego wolontariatu Maciej Turek z kl. 3F wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 2016, które odbyły się w Sali Teatralnej Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów przy ul. Marcina Kasprzaka 1/3 w Warszawie.
Podczas uroczystości wręczono odznaki wolontariusza, a dla wszystkich gości wystąpiła grupa młodych wolontariuszy grająca muzykę rap i hip-hop, która z pomocą Fundacji Nebo wydała w tym roku swój pierwszy album pod tytułem NEBSQUON. Niespodzianką uroczystości był pokaz Capoeiry – sztuki walki połączonej z tańcem – w wykonaniu wolontariusza z Brazylii.
Ostatnie pożegnanie Pana Kazimierza Banacha
Z przykrością zawiadamiamy, że odszedł od nas Pan Kazimierz Banach, wieloletni nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Nr 36 im. M. Kasprzaka, wychowawca wielu absolwentów. Pozostanie w naszej pamięci jako znakomity Pedagog, Wychowawca i Kolega. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 grudnia 2017r. na Cmentarzu Wawrzyszewskim. W ostatnim pożegnaniu uczestniczył sztandar naszej szkoły.
Wolontariusze dla WOŚP
W dniach 9 – 13 stycznia 2017 r. wolontariusze naszej szkoły wspólnie z Samorządem Szkolnym kwestowali wśród uczniów i pracowników ZS Nr 36 na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrali 400 zł, które zostały przekazane na konto fundacji. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy uczestniczących w akcji: Agaty Wąsik 1C, Marcela Kamińskiego 1C, Klaudii Malinowskiej 1C, Grzegorza Lendziona 1C, Cypriana Szewczaka ID, Mateusza Wietraka 1F, Dawida Wojtasia 1F, Macieja Bączka 1G, Jakuba Szewczyka IG.
Ostatnie pożegnanie Pana Tadeusza Wojciechowskiego
W dniu 20 stycznia 2017 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Marcel Kamiński kl. 1C, Marek Ledworowski kl.2A i Wojciech Połosak kl. 2A pod opieką prof. J. Jakubowskiego uczestniczył w pogrzebie Dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 w Warszawie Pana Tadeusza Wojciechowskiego.
Ostatnie pożegnanie Pana Longina Bardzińskiego
Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy emerytowanego nauczyciela naszej szkoły. W dniu 25 stycznia 2017 r. poczet sztandarowy w składzie: Karol Bogusz, kl. 1E, Tomasz Gabrylewicz, kl. 3D i Michał Kowalczyk, kl. 2B uczestniczył w uroczystości pogrzebowej wieloletniego nauczyciela i wychowawcy w Zespole Szkół Nr 36 im. M. Kasprzaka Pana Longina Bardzińskiego. Opiekę nad uczniami sprawował prof. J. Jakubowski.
XIX Integracyjny Bal Karnawałowy Fundacji „Świat na Tak”
5 lutego 2017 r. w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji odbył się XIX Integracyjny Bal Karnawałowy zatytułowany „Bajki i legendy warszawskie” zorganizowany przez Fundację „Świat na Tak” dla osób z niepełnosprawnościami i wolontariuszy fundacji. Bal rozpoczął się Polonezem Ogińskiego w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na uczestników czekały również liczne inne atrakcje, zabawy i konkursy z nagrodami. W organizacji balu uczestniczyli wolontariusze naszej szkoły: Agata Wąsik 1C, Mateusz Wietrak 1F, Karol Bogusz 1E, Mateusz Ścibor 1D, Szymon Frącik 3G, którym składamy serdeczne podziękowania
Uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę powstania Armii Krajowej
W dniu 19 lutego br. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Wojciech Połosak 2A, Tomasz Gabrylewicz 3D, Maciej Fijałkowski 1C, Karol Bogusz 1E, pod opieką prof. J. Jakubowskiego, uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 75. Rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Uroczystości objęte zostały Honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji poległych i żyjących żołnierzy Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie odbyła się Uroczysta Zmiana posterunku Honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, połączona z odczytaniem apelu pamięci oraz składaniem wieńców i wiązanek kwiatów.
Ostatnie pożegnanie Pana Jana Donicy
W dniu 11 marca br. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Wojciech Połosak 2A, Maciej Fijałkowski 1C, Krzysztof Kowalski 4E, pod opieką prof. J. Jakubowskiego, uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych wieloletniego nauczyciela naszej szkoły śp. Jana Donicy, które odbyły się w kościele w Warce k. Grójca.
Spacer po Warszawie z historią w tle…
Wolontariusz naszej szkoły Cyprian Szewczak z klasy ID jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. W dniu 26 marca br. był współorganizatorem spaceru „Akcja pod Arsenałem”. Była to rekonstrukcja wydarzeń w oparciu o formę gry miejskiej, której celem było przybliżenie akcji zbrojnej Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II” przeprowadzonej 26 marca 1943 w Warszawie w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewek. W jej wyniku uwolniono harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei J. Ch. Szucha. Członkowie Stowarzyszenia wcielili się w historyczne postaci, a uczestnicy spaceru przekonali się, jaką długość miała flaga zerwana przez „Rudego” z gmachu Zachęty, co oznaczały symbole malowane przez harcerzy z Szarych Szeregów na murach Warszawy. Każdy mógł wziąć do ręki oryginalny pistolet maszynowy STEN II czy sprawdzić się w pisaniu do maszynie z 1934 roku. W rekonstrukcji uczestniczył uczeń naszej szkoły Jakub Krakowiak z klasy 1D.
Porządkowanie kwater żołnierzy Batalionu „Kiliński”
W dniu 6 kwietnia br. nasi wolontariusze: Krzysztof Książek, Michał Kowalczyk, Kacper Szapiel 2B, Grzegorz Lendzion, Adrian Jobda 1C, Rafał Stankiewicz, Cyprian Szewczak, Mateusz Ścibor, Daniel Kujawa 1D i Bożydar Kołaczyk 2A wzięli udział w akcji sprzątania kwater żołnierzy Batalionu „Kiliński” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Ostatnie pożegnanie śp. Reginy Zaworskiej
W dniu 7 kwietnia br. poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystości pogrzebowej śp. Reginy Zaworskiej – wieloletniej polonistki i wicedyrektorki Zespołu Szkół im. M. Kasprzaka. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Północnym w Warszawie.
Akcja „Żonkile”
Nasi uczniowie w ramach szkolnego wolontariatu zaangażowali się w akcję społeczno- edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która corocznie, od 2013 r.19 kwietnia upamiętnia wybuch Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 r. W ramach obchodów rocznicowych wolontariusze wraz z Panią Eweliną Zaczek przygotowywali symboliczne, papierowe żonkile, które wręczali mieszkańcom Warszawy jako symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. O powstaniu przypominały w szkole żółte żonkile, którymi wolontariusze ozdobili korytarz szkolny. Wszyscy uczniowie szkoły mieli możliwość zapoznania się z faktami dotyczącymi powstania w getcie warszawskim poprzez audycję nadaną przez szkolny radiowęzeł. W akcji wzięli udział wolontariusze: Grzegorz Lendzion 1C, Agata Wąsik 1C, Adrian Jobda 1C, Szymon Frącik 3G, Mateusz Wietrak 1F, Daniel Kujawa 1D, Rafał Stankiewicz 1D, Cyprian Szewczak 1D.
Charytatywny Marszobieg „Bieg na Tak – Biegam Bo Lubię”
Nasi wolontariusze w dniu 22.04.2017 r. wzięli udział w Marszobiegu „Bieg na Tak”, organizowanym przez El Padre Sp. z o.o., którego partnerami są Polskie Radio S.A., PKN Orlen S.A. oraz Fundację „Świat na Tak”, pod hasłem „ Biegam Bo Lubię”. Trasa biegu wyniosła około 3 km, umiejscowiona była w malowniczej scenerii Łazienek Królewskich.
Marszobieg miał charakter integracyjny, wraz z wolontariuszami Fundacji „Świat na Tak” uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. W marszobiegu wzięli udział: Kacper Szapiel 2B,Michał Kowalczyk 2B, Krzysztof Książek 2B, Agata Wąsik 1C, Adrian Jobda 1C, Szymon Frącik 3G, Cyprian Szewczak 1D, Mateusz Ścibor 1D, Michał Kosewski 1G. Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie, pomimo mało sprzyjającej pogody.
Accessibility
visibility_offDisable flashes
titleMark headings
settingsBackground Color
zoom_outZoom out
zoom_inZoom in
spellcheckReadable font
brightness_highBright contrast
brightness_lowDark contrast
format_underlinedUnderline links
font_downloadMark links
Reset all optionscached