- Strona główna
- Wolontariat
- Porządkowanie kwater Batalionu „Kiliński” w związku z rocznicą śmierci dowódcy rtm. H. Leliwy Roycewicza
Menu szybkiego dostępu
Z okazji 31 rocznicy śmierci rotmistrza Henryka „Leliwy” Roycewicza, dowódcy batalionu „Kiliński” wolontariusze z klasy 2J uporządkowali kwatery powstańcze, w tym dowódcy batalionu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Rotmistrz Henryk „Leliwa” Roycewicz, w wieku 19 lat ,w 1916 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Służbę wojskową rozpoczął w 1918 r. zgłaszając się na ochotnika do 1 pułku Ułanów Wileńskich. W 1920 ukończył warszawską Szkołę Podchorążych, a następnie kurs oficerów kawalerii w Grudziądzu. 1 czerwca 1921 i został skierowany do 25 pułku Ułanów Wielkopolskich. W kampanii wrześniowej 1939 r., w stopniu rotmistrza, dowodził 2 szwadronem 25 pułku Ułanów Wielkopolskich. Został ranny podczas walk z Armią Czerwoną.
W 1941 r. wstąpił do konspiracji, od października 1943 r. mianowany dowódcą batalionu „Kiliński” do 15 września 1944 r., kiedy został ranny.
Jego wielką pasją było jeździectwo i w tej dziedzinie odnosił duże sukcesy. Na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936 w drużynowym WKKW zdobył srebrny medal. W zdobyciu złotego medalu przeszkodzili gospodarze igrzysk, którzy mylnie poinformowali rotmistrza Leliwę o ominięciu przez niego wcześniejszej przeszkody i dyskwalifikacji. Polski zawodnik zawrócił, aby powtórnie „zaliczyć” przeszkodę. Dopiero gdy to zrobił, dowiedział się, że zaszła pomyłka. Strata czasu oraz dodatkowe cztery kilometry, które musiał przebiec koń Arlekin III, nie pozwoliły na doścignięcie zwycięzców zawodów – drużyny Niemiec. W konkursie indywidualnym Leliwa zajął 15. miejsce. Inne osiągnięcia sportowe to: 3-krotne zwycięstwo w Pucharze Narodów (1928, 1931, 1932), mistrzostwo Polski w WKKW, 6-krotne wicemistrzostwo w WKKW, ujeżdżeniu i w skokach przez przeszkody.
Po wojnie, prześladowany przez władze komunistyczne za przynależność do AK, powrócił do ukochanego jeździectwa. Był trenerem, sędzią i autorem licznych publikacji fachowych. Przygotowywał młodzież do kolejnych igrzysk olimpijskich.
Accessibility
visibility_offDisable flashes
titleMark headings
settingsBackground Color
zoom_outZoom out
zoom_inZoom in
spellcheckReadable font
brightness_highBright contrast
brightness_lowDark contrast
format_underlinedUnderline links
font_downloadMark links
Reset all optionscached